23 Eylül 2011 Cuma

GOJİ BERRY'Lİ PUDİNG


Goji berry..Üzerinde yapılan çok sayıda araştırma dolayısıyla ülkemizde de son 2 yıldır çok popüler. Yapılan bilimsel çalışmalarda ‘uzun ömür meyvesi’ olarak da biliniyor. İçerisinde ana molekül olan polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudunuzu koruyor. Bunun yanında büyüme hormonu salınımını arttırıyor. Bu etkileri vücut yağ oranını azaltıp uyku düzensizliklerini engelliyor. Hafızayı güçlendiriyor, iyileşme hızını arttırıyor.Modern beslenme bilimi çalışmaları bitkinin testosteron seviyesini belirgin bir şekilde arttırdığını belirledi. Çin’de tarih öncesi zamanlardan beri Goji meyveleri bazı görme problemlerinin giderilmesinde oldukça yaygın kullanılmıştır. Goji berry yiyen kişilerin karanlığa uyum süresinin belirgin olarak kısaldığı ve az ışıklı ortamlarda da görüş kalitesinin arttığı belirlendi. Araştırmacılar ''Goji içerisinde yer alan güçlü antioksidan karotenoidler sayesinde maküler dejenerasyonu ve katarakt engellenebilir'' diye bilimsel olarak açıklama getirmişlerdir. İçerisindeki flavonoidler ise atar damarların açık kalmasını ve elastikiyetinin korunmasını sağlar.
Özetle çok faydalı bir meyve,ancak ülkemizde ekimi hala çok az olduğundan kurusuna ulaşma şansımız çok daha fazla..Ancak.. ben kurusunun tadını hiç beğenmeyince tatlısını yapmayı seçtim.sonuç : süper :)

TARİF 4 PORS.İÇİNDİR.1 PORSİYON KALORİSİ 220 KKAL'DİR.

MALZEMELER :

100 GR GOJİ BERRY -KURUTULMUŞ
4 YEMEK KAŞIĞI ŞEKER
2 TATLI KAŞIĞI TARÇIN
DR OETKER HAZIR PUDİNG
1/2 LT SÜT

YAPILIŞI :

PUDİNGİ TARİFİNE GÖRE HAZIRLAYIP KAPLARA PAYLAŞTIRIYORUZ VE SOĞUMASINI BEKLERKEN BAŞKA BİR YERDE GOJİ BERRY-TARÇIN VE ŞEKERİ TEFLONDA 3-4DK ŞEKER ERİYENE KADAR PİŞİRİYORUZ.BEN BİR KISMINI PUDİNGİN İÇİNE KARIŞTIRMAYI BİR KISMINI DA ÜSTÜNE DÖKMEYİ TERCİH ETTİM.İKİSİNDE DE LEZZET ÇOK BAŞARILI..AFİYET OLSUN :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder